Blog

23 października 2019

Hydroizolacja betonu – co warto wiedzieć?

Hydroizolacja betonu to sposób na zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do wnętrza konstrukcji. Dzięki temu jest ona odporna na uszkodzenia i rozwój bakterii oraz grzybów. Wówczas powierzchnia jest o wiele trwalsza. Hydroizolacja betonu to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i zgromadzenia niezbędnych narzędzi. Ważne jest także przestrzeganie kolejnych etapów uszczelniania.

Hydroizolacja betonu – co jest niezbędne?

Do wykonania hydroizolacji betonu niezbędne są odpowiednie akcesoria. W kwestii bezpieczeństwa niezbędna jest odzież ochronna – kombinezon i rękawice. Przyda się także mieszarka wolnoobrotowa 1 kW o odpowiedniej prędkości obrotowej – 400 obr./min lub 500 obr./min i dopasowane wielkością naczynie do mieszania. Do aplikacji należy przygotować pacę zębatą, ściągaczkę gumową lub wałek oraz ewentualnie sprzęt do natrysku hydrodynamicznego. Po zgromadzeniu narzędzi możemy przystąpić do wykonywania hydroizolacji betonu.

Jak przygotować powierzchnię betonową do hydroizolacji?

Przy hydroizolacji betonu należy stosować się do kilku zaleceń obejmujących przygotowanie podłoża. Po pierwsze, nawierzchnia musi mieć co najmniej 28 dni. Musi być także czysta, wolna od luźnych zanieczyszczeń, olejów i smarów. Wszelkie nierówności należy zeszlifować, usunąć, tak by powierzchnia była równa. W celu usunięcia kurzu przed hydroizolacją betonu zalecamy jego odkurzenie oraz ewentualne mycie ciśnieniowe. Podkład gruntujący może być aplikowany na wilgotnej powierzchni, jednak przed jego aplikacją należy usunąć zbierającą się wodę.

Jak przebiega hydroizolacja betonu?

Hydroizolacja betonu to proces składający się z kilku etapów. Prawidłowe wykonanie każdego z nich zapewni maksymalną skuteczność uszczelnienia. Pierwszym krokiem jest gruntowanie podłoża podkładem gruntującym. W tym celu wykorzystuje się wałek lub sprzęt do natrysku hydrodynamicznego. Później dylatację, łączenia i kąty wewnętrzne pokrywa się poliuretanową masą uszczelniającą. Jeśli chcesz przyspieszyć utwardzanie membrany hydroizolacyjnej, którą stosuje się w późniejszym kroku, wykorzystaj akcelerator. Ostatnim etapem jest zastosowanie ochronnej powłoki w dowolnym kolorze. Wszystkie kolejne procesy w hydroizolacji betonu wykonasz, stosując serię produktów Hyperdesmo.

Zachowaj środki ostrożności

Istotną kwestią jest stosowanie się do zaleceń producenta produktów stosowanych do hydroizolacji betonu. Niezależnie od etapu całego procesu, należy przestrzegać zasad prawidłowego uszczelniania powierzchni. Mowa tu m.in. o dostosowaniu się do instrukcji, wyborze odpowiednich narzędzi, odpowiedniej kolejności czynności i – co ważne dla zdrowia – właściwej odzieży ochronnej. Narzędzia i sprzęt należy czyścić bezpośrednio po użyciu. Istotne są również warunki pogodowe. Przy hydroizolacji betonu temperatura na zewnątrz powinna sięgać od 5 do 35 st C. Ważne jest także, by produkty i narzędzia trzymać w chłodnym miejscu, z dala od oddziaływania promieni słonecznych.

 

Poradnik