Blog

30 września 2020

Czy można kłaść dach zimą? Jakie są w tym zakresie praktyczne wytyczne?

Sytuacja na placach budowy czasem jest nieprzewidywalna. Co do zasady najlepiej skończyć wszelkie prace dachowe obiektu przed zimą, a nawet przed jesienią, jednak może wydarzyć się różnie. Bardzo indywidualnie i ostrożnie należy wówczas podejść do tematu, na jakim etapie zakończyć prace przed chłodnymi dniami?, czy można pozostawić dom odkryty?, co w konsekwencji jest bardziej wskazane? itp.

Pozostawiając dom otwarty, bez wykończenia dachu, na okres jesienno-zimowy narażamy go na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza wody i wilgoci. Może to grozić poważnymi uszkodzeniami konstrukcji ścian. Woda i wilgoć są głównymi wrogami materiałów budowlanych jak np.: cegła czy pustaki. Woda może gromadzić się w zakamarkach i pod wpływem niskich temperatur zmienić stan skupienia z ciekłego na stały. Ostatecznie może to doprowadzić do pęknięć w materialne budulcowym ścian budynku.

Jakie prace można więc wykonywać jesienią i zimą w zakresie dachu?

Bez problemów możemy w zimie przygotować więźbę. Folie wstępnego krycia oraz deskowanie to również elementy dachu, które nie boją się niskich temperatur.

Jakich prac dekarskich odradza się robić w okresie zimowym?

Folie i membrany nie powinny być układane w niskich temperaturach i przy dużej wilgotności w powietrzu. Tego typu materiały nie powinny być narażone na działanie wilgoci.

Proces ich układania najlepiej wykonać w temperaturach dodatnich. Warto zauważyć, że także samo ułożenie membrany na dachu i wstrzymanie się z układaniem dalszego poszycia dachowego nie jest wskazane. Membrany dachowe to materiał istotny dla konstrukcji całego obiektu, produkt hydroizolujący, ważny też z punktu widzenia działania wentylacji. Dlatego warto go chronić przed działaniem czynników zewnętrznych i natychmiast – po ułożeniu – zabezpieczyć poprzez ułożenie na nim kolejnych warstw pokrycia dachowego.

Kolejną czynnością dekarską, której nie należy wykonywać zimą to obróbki blacharskie dotyczące dachu. Materiały mogą bowiem ulec uszkodzeniu podczas ich ewentualnego przycinania przy niskich temperaturach.

Warto zauważyć, że w przypadku większości produktów, producent membran podaje warunki wskazane przy aplikacji, do których należy się stosować. Coraz większą popularnością cieszą się membrany płynne na bazie żywic syntetycznych.

Warunki ich aplikacji są następujące:

Produkt może być na wiele rodzajów powierzchni, także tych starych lecz dobrze przylegających. Wymagania w zakresie aplikacji:

• Temperatura: 5-35 stopni Celsjusza

• Wilgotność względna: < 85%.

Zobacz również inne wpisy oraz produkty:

Poradnik