Blog

16 grudnia 2020

Czy membrana dachowa chroni przed deszczem?

Dachy skośne tworzone są w technologii warstwowej, gdzie na spodzie mocowane są deski do krokwi w technologii częściowej lub całkowitej (zalecanej przez dekarzy). W ten sposób zwiększa się wytrzymałość konstrukcji na niekorzystne warunki atmosferyczne, najczęściej na silny wiatr. Jest to także element będący niejako podparciem dla warstwy wstępnego krycia, która według najnowszej technologii ma postać membrany dachowej dostępnej w rolkach. Wspomniany element ma za zadanie zwiększyć wytrzymałość połaci na wilgoć, działającą destrukcyjnie na konstrukcję dachu, a w rezultacie całego budynku. Tego rodzaju membrany dachowe znajdują zastosowanie w przypadku dachów skośnych, najczęściej wykonanych z blachodachówki oraz dachówki ceramicznej.

Czy membrana dachowa wytrzyma deszcz?

Jaka sama nazwa wskazuje membrana dachowa jest barierą selektywną, która z jednej strony pozwala na odprowadzanie nadmiaru pary wodnej z wnętrza budynku, powstałej podczas suszenia prania, kąpieli, gotowania itp., a z drugiej nie pozwala przedostawać się wodzie opadowej w głąb połaci. Materiał jest na tyle mocny, że wytrzymuje opady deszczu, jest także odporny na działanie topniejącego śniegu. Tutaj ważna jest także konstrukcja rynien, ponieważ woda powinna spływać z membrany prosto do systemów ją odprowadzających. Technologia tego rodzaju folii ma istotne znaczenie dla poddaszy zaadaptowanych jako pomieszczenia użytkowe. Dzięki odporności na działanie deszczu nie dopuszczają one do zawilgocenia warstw termoizolacyjnych.

Jak długo wytrzymuje membrana dachowa?

W zależności od typu i rodzaju membrany dachowej możne ona wytrzymywać na deskowaniu od 2 tygodni do 6 miesięcy przed położeniem pokrycia. Co ciekawe, są także materiały wytrzymujące nawet rok położone na deskowaniu – tworzone są one z kauczuku lub ze specjalnych laminatów, które zwiększają wytrzymałość membrany zarówno na działanie wody opadowej, jak i promieniowania ultrafioletowego, mają również zdolność do samoregeneracji w razie wystąpienia drobnych uszkodzeń. Jeżeli budowa domu, w tym montaż pokrycia ma się przedłużyć, najlepiej wybrać folię o większej gramaturze, która będzie zawierać włókna wzmacniające oraz podklejane taśmy, które połączone z materiałem będą tworzyć szczelne miejsca złączeń, przez które nie będzie przedostawać się wilgoć. O wytrzymałości membrany dachowej decyduje również odpowiedni sposób montażu – należy unikać używania ostrych lub rozgrzanych narzędzi, które mogą doprowadzić do lokalnego uszkodzenia tworzywa, przez co utraci ono swoje właściwości i materiał będzie nadawał się już tylko do wymiany.

Warto zwrócić uwagę także na nowoczesne produkty żywiczne aplikowane jako warstwa zewnętrzna

Membrany żywiczne dostępne są głównie w postaci folii, tworzących warstwę wstępnego krycia. Nasza marka oferuje nowoczesne produkty żywiczne, aplikowane na zewnętrznej warstwie pokrycia. Jest to świetnie rozwiązanie w przypadku uszczelniania płaskich połaci, zwłaszcza z papy, betonu, czy blachy, gdzie skutecznie chronią je przed działaniem wody oraz czynników mechanicznych.

Sprawdź także inne wpisy:

Poradnik