Blog

11/20/2016

Czy kamienny dywan przepuszcza wodę?

Struktura drenażowa decyduje o tym, czy kamienny dywan przepuszcza wodę

Kamienny dywan doskonale sprawdza się w otoczeniu budynków oraz domów, które świetnie zastępują płytki czy kostkę brukową. Tworzenie tego typu posadzki zastanawia wielu konsumentów, czy kamienny dywan przepuszcza wodę. Należy tutaj zwrócić jednak uwagę na strukturę takiego dywanu. Opiera się ona na zastosowaniu kruszywa, które spajane jest żywicą. Dzięki temu uzyskuje się efekt misternie ułożonych, gładkich kamyczków. Nie są one w pełni zatopione w żywicy, w związku z czym kamienny dywan ma charakter drenażu – woda opadowa swobodnie wypływa poza granice dywanu, dzięki czemu nie tworzą się w nim kałuże. Jest to szczególnie ważne zimą, gdyż w przeciwnym razie zamrożona woda mogłaby rozsadzać podłoże i powodować jego pęknięcia.

Warstwa hydroizolacyjna wpływająca na to, czy kamienny dywan przepuszcza wodę

O tym, czy kamienny dywan przepuszcza wodę nie decyduje jedynie struktura ułożenia kruszywa. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na tworzenie delikatnych, niezauważalnych spadów, pozwalających na łatwe odprowadzanie wody. Na przepuszczalność kamiennych dywanów wpływa również zastosowanie warstw hydroizolacyjnych, które nie dopuszczają do wsiąkania wody w podłoże, a zamiast z tego umożliwiają swobodny wypływ wody na zewnętrz.

Inne elementy mające wpływ na to, czy kamienny dywan przepuszcza wodę

Powyżej wykazaliśmy, czy kamienny dywan przepuszcza wodę. Warto dodać, że w przypadku balkonów i tarasów powinno stosować się specjalne listwy okapowe instalowane w momencie nakładania warstwy hydroizolacji. Zastosowanie takiego systemu powoduje, że woda pochodząca z opadów spływa do listwy i odprowadza ją na zewnątrz. Taki system dobrze jest połączyć z rynną – jest to jeden ze sposobów na wydajne zbieranie deszczówki.

Zobacz także:

Poradnik