Czy kamienny dywan można położyć na płytki? O czym należy pamiętać, układając ten rodzaj posadzki?
Kamienny dywan jest rewelacyjnym sposobem na odświeżenie tarasu, balkonu, wejścia do domu, a nawet schodów. Struktura kamiennego dywanu przypomina ściśle ułożone nadmorskie kamyczki, które wypłukiwane przez wodę zyskują łagodne kształty. Po takim dywanie możemy chodzić boso bez obaw o uczucie ukłucia pod stopami. Dodatkowo jest on łatwy do utrzymania w czystości, dlatego świetnie sprawdza się w przestrzeniach zewnętrznych. Osoby pragnące odświeżyć przestrzeń wokół swojego domu, poszukują informacji, czy kamienny dywan można położyć na płytki? Odpowiedź na to pytanie oraz praktyczne wskazówki, jak położyć dywan kamienny na płytki znajduje się w naszym najnowszym wpisie.
Czy kamienny dywan można położyć na płytki? Jak należy przygotować podłoże?
Kładzenie kamiennego dywanu nie wymaga idealnie równego podłoża, ponieważ kruszywo wraz ze spoiwem w postaci żywicy je wyrównuje. Jeżeli jednak ujawniły się znacznie ubytki, występujące na przykład przy krawędziach, należy je uzupełnić, ponieważ kamienny dywan może zniwelować jedynie nieznaczne defekty. Kamienny dywan może być kładziony na płytkach, ale należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach:
– luźne płytki dobrze jest usunąć, dzięki czemu w czasie rozprowadzania mieszanki kruszywa z żywicą nie będą one ulegały dalszemu odklejeniu, co może wpłynąć negatywnie na wiązanie kamiennego dywanu do podłoża
– pozostałe płytki, które mocno trzymają się podłoża warto wyszlifować – pozwala to uzyskać porowatość, która w konsekwencji umożliwia lepszą integrację kamiennego dywanu z podłożem
– na końcu podłoże należy dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się pyłów i luźnych fragmentów płytek czy fug.
Jakie specyfiki przydadzą się podczas kładzenia kamiennego dywanu na płytki?
Opisane powyżej czynności są początkowymi etapami, jakie musimy wykonać, by przygotować podłoże z płytkami na kamienny dywan. Należy pamiętać jednak także o zastosowaniu specjalnych preparatów, które pozwolą na zdecydowanie lepszą przyczepność mieszanek tworzących kamienny dywan. Na tym etapie wykorzystuje się grunty epoksydowe, rozprowadzane na całej powierzchni podłoża. Dzięki zastosowaniu tego preparatu, kruszywo wymieszane z żywicą bardzo dobrze przyczepia się do podłoża, co w przyszłości minimalizuje ryzyko kruszenia bądź odpadania kamiennego dywanu znajdujących się na kafelkach.
Zobacz także: