Blog

1 maja 2019

Posadzki żywiczne na boiska i tory biegowe

Posadzki żywiczne jako sposób na bezpieczne boisko sportowe

Czym jest posadzka żywiczna? I dlaczego można ją powiązać z aktywnością i sportem? Jeśli szukasz sposobu na pokrycie nawierzchni sportowej, zwłaszcza na boiska do gier zespołowych czy tory biegowe to obowiązkowo zapoznaj się z posadzką o wierzchniej warstwie syntetycznej z żywicy, o niesamowitej elastyczności, sprężystości i właściwościach amortyzacyjnych. Sport to przede wszystkim ruch, odbicia, nacisk, ścieranie, siła, upadki itp. Powierzchnia żywiczna na boisku jest odpowiedzią na sprostowanie dynamice sportu i ów czynnikom, tak aby powierzchnia sportowa służyła jak najdłużej. Posadzka żywiczna to jednolita, bezspoinowa nawierzchnia, antypoślizgowa i najczęściej jako nie nasiąkliwa. Dodatkowo jest doskonale trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, na ścieranie, szorowanie i duży nacisk. Nie zmienia kolorytu i nie ściera się jego barwa. Z uwagi na fakt, iż podłoga jest elastyczna minimalizuje rezultaty wszelkich kontuzji i zapewnia większy poziom bezpieczeństwa na boisku.

Zalety przemawiające za wyborem żywicznej posadzki sportowej

Posadzki żywiczne sportowe to nie tylko przedstawione powyżej walory użytkowania od strony samych sportowców, graczy czy biegaczy. Ów nawierzchnia niesie korzyści również dla zarządcy owej sportowej przestrzeni. Są to korzyści w zakresie kosztów utrzymania nawierzchni w przyszłości, w zakresie utrzymania czystości i estetyczności nawierzchni, a także w obrębie np.: bezpieczeństwa z uwagi na określone walory jak np. wysoka klasa niepalności.
Pamiętajmy jednak o tym, iż aby zagwarantować sobie skuteczność takiej posadzki należy mieć na uwadze wpierw jej profesjonalne położenie. W tym miejscu powinniśmy skorzystać z usług fachowej firmy przygotowującej całościowy plan inwestycyjny w zakresie nawierzchni sportowej. Dobór i wycena jest bowiem wypadkową wielu czynników jak m.in.: przeznaczenie boiska, częstotliwość użytkowania, podłoże itp. Na tej podstawie dobierane są odpowiednie parametry w zakresie m.in.: rodzaju podłoża, grubości i rodzaju warstwy wierzchniej etc. Warunki atmosferyczne przy procesie ułożenia posadzki też nie pozostają bez znaczenia.

Gdzie znajdują zastosowanie posadzki z żywicy? Posadzki poliuretanowe a sztuczna murawa?

Posadzki żywiczne w aspekcie tych sportowych znajdują zastosowanie zarówno w pomieszczeniach zamkniętych typu: hale sportowe, sale gimnastyczne, siłownie, kluby fitness, hale do lekkoatletyki, jak i na zewnątrz, czyli w omawianych już obiektach sportowych, jak: tory biegowe, boiska, ścieżki dla pieszych czy ścieżki rowerowe itp.
Nierzadko w obrębie inwestycji kierowanych na ów obiekty sportowe pojawia się pytanie inwestującego: Naturalna trawa, sztuczna murawa czy może żywiczna nawierzchnia poliuretanowa?
Dwie pierwsze ze wskazanych opcji mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza sztuczna murawa zapewnia trwałość użytkowania i w zależności od jakości, grubości i walorów włókien może mieć mniejsze bądź większe walory użytkowe. Trawa – co do zasady jednak – spełnia dobrze swoją funkcję na ograniczonych typach powierzchni sportowej. Posadzka żywiczna i możliwość jej różnej kolorystyki i swobodnego wykonania malowania np.: linii ciągłych powoduje, że odznacza się większą uniwersalnością.
 
Poradnik , , ,