Blog

12 grudnia 2016

Okres użytkowania płynnych membran poliuretanowych wg EOTA – W1, W2 i W3 – co to znaczy?

Na rynku materiałów chemii budowlanej obecnych jest wiele produktów określanych płynnymi membranami poliuretanowymi. Jak odróżnić produkt wysokiej jakości od tego, który ma tylko ładne opakowanie?

Okres użytkowania wg EOTA – W1, W2 i W3 – co to znaczy?
Jako przedstawiciel Alchimica S.A. Building Chemicals każdego dnia spotykamy się z profesjonalistami poszukującymi optymalnych rozwiązań hydroizolacyjnych/renowacyjnych. Często są to osoby znakomicie zorientowane w rynku hydroizolacji, umiejące interpretować parametry produktu i trudny techniczny język dokumentów certyfikacyjnych. Jednak nie jest to normą. Rynek budowlany w Polsce wymaga od firm wykonawczych znacznej wszechstronności (dziś dach, jutro taras, a pojutrze malowanie ścian), a przecież nie można znać się na wszystkim. Dla wielu potencjalnych klientów podstawowe znaczenie odgrywa więc cena. To zrozumiałe. Jednak cena 1kg płynnej membrany może być bardzo myląca. Zasadnicze znaczenie dla ostatecznego kosztu renowacji dachu ma przede wszystkim zużycie płynnej membrany (na m2) niezbędne dla uzyskania powłoki izolacyjnej spełniającej kryteria całkowitej wodoszczelności w określonym przedziale czasu (tzw. okres użytkowania/working life). Wytyczne ETAG 005 sporządzone przez Europejską Organizację ds. Aprobat Technicznych (EOTA) wskazują 3 kategorie okresu użytkowania:
W1 (5 lat trwałości), W2 (10 lat) i najwyższą W3 (25 lat trwałości). Każda z kategorii jest równoznaczna z tym, że w określonej strefie klimatycznej membrana będzie zachowywała wszystkie deklarowane właściwości przez okres nie krótszy niż 5, 10 albo 25 lat.
Proces certyfikacji membran jest restrykcyjny i spokojnie możemy założyć, że jeśli jakaś membrana uzyskała określoną klasę trwałości, to przy odpowiedniej staranności wykonania co najmniej tak długo będzie spełniała swoje zadanie, jak to wskazała jednostka certyfikująca.

Czy tańszy 1kg produktu przekłada się na tańszą realizację projektu?
Wiemy już czym jest okres użytkowania i jakie kategorie ETAG go określają, możemy więc wrócić do zasadniczego pytania – wg jakiego klucza wybrać najlepszy system hydroizolacji/renowacji dachu? Sam dokonując wyborów konsumenckich kieruję się złotą zasadą stosunku jakości do ceny i sądzę, że jest ona optymalna również w rozważanym przypadku.
Poniżej prezentuję wycinek deklaracji wydajności produktu (DoP) pewnej konkurencyjnej płynnej membrany poliuretanowej oraz analogiczny fragment z karty DoP wydanej dla Hyperdesmo. Od razu informuję, że 1kg „pewnego konkurencyjnego produktu” jest tańszy od Hyperdesmo o około 20%. Jeśli ktoś podjąłby decyzję o wyborze płynnej membrany do wykonania hydroizolacji wyłącznie w oparciu o cenę 1kg, popełniłby poważny błąd. Dlaczego?
Przyjrzyjmy się więc poniższym tabelom:
Porównanie Mariseal 250 do Hyperdesmo
Możemy łatwo zauważyć, że „pewien produkt dostępny na rynku” uzyskał dwie klasy trwałości: W2 i W3 w zależności od grubości testowanej w laboratorium membrany hydroizolacyjnej. Membrana o grubości 1,6mm będzie skutecznie chroniła dach przez 10 lat, natomiast przy grubości 2,9mm skutecznie ochroni konstrukcję budowlaną przez co najmniej 25 lat.
Dla porónania: płynna membrana poliuretanowa Hyperdesmo uzyskała klasę W3 przy grubości membrany zaledwie 1,2mm (co przekłada się na zużycie 1,5kg/m2). Przypomnę – 1kg płynnej membrany Hyperdesmo jest tylko o 20% droższy od „pewnego produktu dostępnego na rynku”, który oferowany jest przez producenta znanego każdemu, kto ma styczność z chemią budowlaną.
Łatwo więc oszacować, że decydując się na pozornie tańsze rozwiązanie („pewien produkt dostępny na rynku”), chcąc uzyskać powłokę hydroizolacyjną np. dachu o trwałości minimum 25 będziemy musieli kupić wagowo niemal 275% więcej produktu, co będzie dla portfela znacznie bardziej odczuwalne niż zakup droższego na 1kg o zaledwie 20%, ale niemal 3 x bardziej trwałego Hyperdesmo.

Inne ważne parametry, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze płynnej membrany hydroizolacyjnej
Oczywiście nie tylko cenę i zużycie niezbędne dla uzyskania pożądanego okresu użytkowania warto brać pod uwagę – choć to one powinny być podstawowym kryterium. Warto pamiętać również o SRI (parametr określający stopień refleksyjności promieni słonecznych, który przekłada się na stopień nagrzewania poddasza) oraz otwartość dyfuzyjną (popularnie nazywana „oddychalnością” – określa ile pary wodnej jest w stanie przeniknąć z wnętrza budynku przez membranę do atmosfery).
Na zakończenie możemy się czymś pochwalić. Hyperdesmo jest jedyną na świecie płynną membraną poliuretanową, która uzyskała kategorię W3 przy grubości powłoki zaledwie 1,2mm. Nie tylko w tym parametrze Hyperdesmo jest światową elitą. Choć tropię na codzień osiągnięcia konkurencji, nie znalazłem dotychczas płynnej membrany poliuretanowej o otwartości dyfuzyjnej lepszej niż μH2O: 1105. Jest tylko jeden parametr, w którym konkurencja aż tak bardzo od nas nie odstaje:
– jest to refleksyjność promieni słonecznych (SRI – Solar Reflectance Index = 102).
Chciałbym podkreślić, że Hyperdesmo uzyskało tak znakomite parametry bez powłoki top-coat, która jest opcjonalna (gdy ktoś chce mieć na dachu prawdziwy high tech). Wraz z top-coatem (np. Hyperdesmo ADY-E) nasza membrana wybiega jakościowo poza obecne wytyczne. Dla takiego układu EOTA musiałaby stworzyć nową kategorię – W4 😉
Poradnik , ,