Blog

9 marca 2023

[Górzno] Naprawa szczelności dachu z płyty warstwowej – hala sportowa

Dach z płyty warstwowej po uszczelnieniu membraną Hyperdesmo ADY610

Naprawa szczelności dachu z płyty warstwowej

Hala w Górznie to oddany do użytku w 2017 r.  największy obiekt sportowo-rekreacyjny w powiecie garwolińskim (woj. mazowieckie). Ma charakter wielofunkcyjny i obejmuje boiska do halowej piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkowej i koszykówki. Ponieważ hala obejmuje również trybuny, znakomicie sprawdza się podczas imprez sportowych i komercyjnych. Niestety hala stosunkowo szybko zaczęła mieć problemy ze szczelnością dachu o powierzchni 3000mkw, wykonanego z płyty warstwowej. Dlatego w 2020 r. gmina rozpoczęła działania mające na celu trwałe usunięcie nieszczelności. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach, wczesną wiosną 2021 r. współpracująca z nami firma wykonawcza przystąpiła do realizacji projektu renowacji szczelności dachu z płyty warstwowej wraz z elementami z papy bitumicznej, o łącznej powierzchni 3000 mkw.

Do realizacji projektu zastosowano:

  1. Podkład gruntujący Geodesmo-50
  2. Masa dylatacyjna/uszczelniająco-klejąca Hyperseal 25LM-S
  3. Płynną membranę hydroizolacyjną Hyperdesmo A610/ADY610 w kolorze białym (RAL 9010)

Hyperdesmo ADY610 to wariant membrany cechujący się ekstremalnie wysoką odpornością na szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV. Jest w 100% alifatyczna, a więc nie odbarwia się ani nie kreduje. Ponadto spełnia wyśrubowane parametry oddziaływania ognia zewnętrznego Broof t1. Jednocześnie Hyperdesmo ADY610 (dawna nazwa Hyperdesmo A610) wykazuje znakomite właściwości w zakresie refleksyjności promieni słonecznych. Podnosi właściwości dachu do poziomu tzw. chłodnego/zimnego dachu. Dzięki tej formie biernego chłodzenia budynku możliwe jest zapewnienie w okresie letnim niższych temperatur wewnątrz bez jakichkolwiek wydatków energetycznych.

Jakie korzyści daje chłodny/zimny dach?

Jednak zimny dach jest szczególnie korzystny w sytuacji, gdy na jego powierzchni znajdują się klimatyzatory, panele lub kolektory słoneczne. Jak już wspomniano, wysoka refleksyjność membrany dachowej obniża temperaturę konstrukcji jak również na powierzchni samego dachu. W warunkach niższej temperatury otoczenia (nawet o ponad połowę niższą w porównaniu do dachu papowego) infrastruktura elektryczna działa wydajniej. Niemniej istotny jest aspekt ekologiczny w postaci zmniejszenia efektu miejskiej wyspy ciepła. W efekcie radykalnego obniżenia temperatury na powierzchni dachu, obiekt nie ma negatywnego wpływu na podniesienie średniej temperatury w swoim sąsiedztwie. Miejska wyspa ciepła, charakterystyczna dla obszarów zurbanizowanych, to zjawisko szkodliwe zarówno dla fauny jak i flory.

Układ warstw systemu Hyperdesmo - dach z płyty warstwowej / dach z blachy

Układ warstw systemu Hyperdesmo - dach z płyty warstwowej
Alchimica Polska

Prace hydroizolacyjne zrealizowała firma ATP Budownictwo Sp. z o.o.

Realizacje , , , , ,