Blog

25 października 2016

Na co zwracać uwagę jesienią podczas prac hydroizolacyjnych z płynnymi membranami HYPERDESMO?

Jesień już w pełni, za rogiem czeka zima. Stopniowo prace budowlane przenoszą się z zewnątrz do wewnątrz budynków. Jednak, jak to bywa przed nadejściem zimy, często okazuje się, że pilnie trzeba wykonać hydroizolację/renowację dachu. W przeciwnym razie kilkumiesięczny okres wzmożonych opadów atmosferycznych mocno odciśnie swoje piętno na konstrukcji budynku i spowoduje wiele kosztownych w usunięciu szkód. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, by w warunkach typowo jesiennych (niskie temperatury, wysoka wilgotność) zgodnie ze sztuką wykonanać prace hydroizolacyjne z użyciem płynnych membran poliuretanowych HYPERDESMO?
Przewaga membran z żywic poliuretanowych rodziny HYPERDESMO nad tradycyjnymi metodami hydroizolacyjnymi wynika z płynnej postaci tych produktów. Dzięki temu zyskujemy:
– łatwą aplikację na zimno zwykłym wałkiem lub natryskiem hydrodynamicznym
– precyzję uszczelnienia detali konstrukcyjnych dachu
– bardzo silne związanie membrany z podłożem (>2N/mm2) bez stosowania żadnych zgrzwnic czy klejów
Jest w tym wszystkim jednak pewien haczyk: aby osiągnąć wysokie parametry związania membrany do podłoża, przebieg procesu polimeryzacji żywicy poliuretanowej musi zachodzić w taki sposób, jak to zaprojektowano w laboratorium. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad opisanych w karcie informacyjnej systemu Hyperdesmo. Wszystkie one dotyczą warunków w jakich przebiega aplikacja.
1. Temperatura podłoża i powietrza powinna wynosić nie mniej niż 5oC
Temperatura i wilgotność powietrza mają największy wpływ na szybkość utwardzania się membrany. Optymalny zakres temperatur w jakich zalecamy wykonywać prace z płynnymi membranami HYPERDESMO wynosi 5-35oC.
2. Temperatura podłoża powinna być wyższa o co najmniej 3oC od punktu rosy
W tym zakresie warto nawet zachować zaostrzoną ostrożność i zachowywać nawet 7 stopniowy margines różnicy temperatury podłoża i punktu rosy.
 
3. Wilgotność podłoża, na którym dokonujemy aplikacji płynnej membrany, nie powinna przekraczać 10%
Po pierwsze i najważniejsze, powierzchnia musi być wizualnie całkowicie sucha. W warunkach jesiennych zero tolerancji dla zalegającej wody. Zalecane są gruntt systemu HYPERDESMO o wyższej tolerancji dla wilgotnych warunków jak np. Geodesmo-50 i Aquasmart-Dur.
 
4. Przez co najmniej 2-3 godziny od aplikacji na powłokę nie powinien padać deszcz.
Warto spoglądać na prognozę pogody i wstrzymać się z pracą jeśli spodziewane są opady. Może się jednak zdarzyć, że z powodu ciasnych terminów będzie trzeba wykonać hydroizolację pomimo niestabilnej pogody. Jeśli spadnie deszcz na świeżo wykonaną powłokę, to spokojnie, świat się nie skończy. Tak, jeśli to będzie coś więcej niż mżawka, prawdopodobnie w świeżej powłoce membrany powstaną drobniutkie „kraterki”. Tak, to nam trochę skomplikuje pracę. Membrana zachowa idealną wodoszczelność, a defekt będzie wyłącznie wizualny. W takim przypadku po związaniu membrany wystarczy wykonać dodatkową cieniutką powłokę HYPERDESMO, która zlikwiduje nam drobne skazy.
 
Na koniec: jesienią zdecydowanie rekomendujemy do stosowania płynne membrany HYPERDESMO z dodatkiem katalizatora chemicznego Accelerator 3000A lub odmianę HYPERDESMO HAA, która katalizator już zawiera w swoim składzie.
Warto też pamiętać, by żywice systemu HYPERDESMO przechowywać w ciepłym pomieszczeniu na kilka godzin przed przystąpieniem do pracy, tak aby miały one temperaturę pokojową bezpośrednio przed aplikacją. Skróci to dodatkowo ich czas utwardzania w niższych, jesiennych temperaturach.
Bliższe informacje zawsze można uzyskać kontaktując się z nami telefonicznie lub mailowo.
Poradnik ,