Blog

19 czerwca 2019

[Katowice] Renowacja dachu z papy w systemie Hyperdesmo

W połowie czerwca br. zakończona została renowacja dachu z papy śródmiejskiej kamienicy w Katowicach (w okolicach placu Andrzeja).
 
Jest to pierwsza z kilku katowickich kamienic, których nieszczelny dach zostanie tego lata wyremontowany z zastosowaniem płynnych membran poliuretanowych systemu Hyperdesmo. Pracownicy inwestora właśnie rozpoczynają przygotowania do aplikacji na dachu usytuowanym w zachodniej części Śródmieścia.
 
Dach z papy po wykonaniu aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo
Opisywana renowacja jest już kolejną, którą ten inwestor zrealizował w oparciu o technologię płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo na przestrzeni minionych lat.
Do wykonania prac wykorzystano:
  1. Podkład gruntujący: Universal Primer 2K-4060
  2. Geowłóknina Geotestile-50 Pressed
  3. Płynna membrana poliuretanowa Hyperdesmo Classic
  4. Poliuretanowa masa uszczelniająco – klejąca Hyperseal 25 LM-S
Tak prezentuje się dach po aplikacji płynnej membrany hydroizolacyjnej Hyperdesmo
Zastosowanie płynnej membrany poliuretanowej systemu Hyperdesmo niesie ze sobą szereg korzyści – nie tylko długookresową szczelność dachu, membrana Hyperdesmo to również znakomite parametry refleksyjności promieni słonecznych i emisyjności potwierdzone w badaniach przeprowadzonych przez akredytowane laboratorium (wyniki badań dostępne na życzenie).
Wysoka refleksyjność promieni słonecznych membran Hyperdesmo SRI 102
Dzięki wysokiej refleksyjności promieni słonecznych (SRI, Solar Reflectance Index = 102) temperatura na powierzchni dachu oraz wewnątrz budynku w okresie letnim jest odczuwalnie niższa (z uwagi na dużą ilość czynników trudno jest wskazać dokładne wartości, ale bardzo szacunkowo różnica temperatur może sięgać nawet ~50% w porównaniu do papy bitumicznej). Niższa temperatura dachu wpływa korzystnie na zużycie energii elektrycznej zużywanej przez klimatyzację, membrana dachowa Hyperdesmo zmniejsza także niekorzystne dla środowiska naturalnego zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła. Mniejsza amplituda temperatur (dobowa i sezonowa) pozytywnie wpływa również na żywotność konstrukcji dachu.
Realizacje , , ,