Blog

23 stycznia 2019

Izolacja zielonych dachów z zastosowaniem płynnej membrany Hyperdesmo

Izolacja zielonych dachów z zastosowaniem płynnej membrany
 
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie tzw. zielone dachy, które coraz częściej tworzone są w konstrukcjach budowlanych użytku publicznego i prywatnego jako skuteczny sposób na ochronę środowiska naturalnego, a jednocześnie tworzenie miejsc przyjaznych człowiekowi. Zielone dachy to nie tylko liczne walory estetyczne, ale i użytkowe. Przede wszystkim substrat ziemny wraz z roślinnością na powierzchni dachu zapewniają dodatkową izolację termiczną dla budynku, co wpływa na zminimalizowanie kosztów ogrzewania zimą, a klimatyzacji w okresie letnim. Dodatkowo zielony dach redukuje i opóźnia odpływ wody deszczowej do kanalizacji, pomaga w poprawie jakości powietrza oraz redukuje niepożądany efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła, sprzyjając w tworzeniu przyjaznego do życia mikroklimatu. Ponadto zielony dach absorbuje dźwięki z otoczenia, co wpływa na wyciszenie wnętrza budynku.

Tego rodzaju konstrukcja jest więc atrakcyjna zarówno wizualnie, jak i użytkowo, aby jednak spełniła wszystkie postawione przed nią wymagania, musi zostać odpowiednio wykonana i zabezpieczona. Bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim 
hydroizolacja zielonego dachu, która chroni konstrukcję dachu przed wilgocią oraz penetracją korzeni roślin.
  
Zielony dach w systemie Diadem
 
Na czym polega hydroizolacja zielonych dachów?

W celu skutecznego zabezpieczenie konstrukcji zielonego dachu zalecane jest zastosowanie płynnej membrany Hyperdesmo PB-2K. Jest to produkt dwuskładnikowy, który pozwala stworzyć jednolitą, bezszwową powłokę o nieosiągalnej dla innych rozwiązań elastyczności. Dzięki temu jest to membrana całkowicie odporna na penetrację korzeni roślin. Aplikacja płynnej membrany dachowej przebiega łatwo i sprawnie. Odbywa się w jednej warstwie przy użyciu natrysku hydrodynamicznego lub wałka. Na prawidłowo wykonaną membranę należy położyć płytę drenażową, substrat ziemny i roślinność, ciesząc się dachem pełnym zieleni. Zalecany podkład gruntujący (Aquasmart-DurMicrosealer-50Geodesmo-50) powinien być zastosowany w celu uzyskania wysokich parametrów adhezji membrany do podłoża. Hyperdesmo PB-2K to produkt o najwyższej dostępnej na rynku klasie trwałości W3, co oznacza, że jej okres sprawności wynosi nie mniej niż 25 lat.

 
Jeśli planujesz stworzenie zielonego dachu – skontaktuj się z nami. W zakresie doboru systemu drenażowego i innych elementów konstrukcyjnych współpracujemy w Polsce z firmą DIADEM Green Roof (renomowany producent systemów zielonych dachów), której 8 architektów (w tym architektów krajobrazu) może być do twojej dyspozycji tworząc dla Ciebie kompletny projekt wykonawczy.
Poradnik , ,