Blog

1 stycznia 2018

Izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym

Dlaczego izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym jest istotna?
 
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym należy do najtrudniejszych do wykonania, dlatego wymaga odpowiedniego rozplanowania. Potrzebna jest staranna hydroizolacja, oraz termoizolacja, a także porządna ochrona. Jedynie odpowiednio zaprojektowane tarasy będą w stanie spełniać zarówno funkcję ochronną, jak i użytkową. Balkon i taras nad pomieszczeniem ogrzewanym stanowią rodzaj dachu płaskiego. Aspekt ten sprawia, że potrzebna jest izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. Oba rodzaje zabezpieczeń zmniejszą ryzyko powstania uszkodzeń elementu i wyłożonych na tarasie płytek ceramicznych.  
 
Przy tworzeniu przestrzeni znajdującej się nad pomieszczeniem ogrzewanym potrzebna może się okazać płynna poliuretanowa membrana hydroizolacyjna spod znaku Hyperdresmo. Jej ogromną zaletą jest gwarancja trwałości i szczelności trwająca minimum dwadzieścia pięć lat. W zależności od oczekiwanych parametrów i warunków wykonywania prac możemy dobrać jeden z czterech wariantów oferowanych przez markę. Odpowiednio przygotowana izolacja tarasu sprawi, że będziemy mogli cieszyć się z jego niezawodności przez długie lata. Jak wykonać skuteczną izolację tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym? Aby uniknąć przenikania powstałej w pomieszczeniu użytkowym pary do tarasu, stosujemy paroizolację, montowaną na płycie spadkowej. Izolację można wykonać na dwa sposoby – po pierwsze – zastosować podwójnie ułożoną folię budowlaną o gramaturze większej niż 150g/m2. Drugą możliwością jest grubowarstwowa izolacja bitumiczna wzmocniona włóknami rozproszonymi. Podczas prac na tym etapie nie wolno zapomnieć o wyobleniach, które zabezpieczą taras przed wilgocią. Warstwa bitumiczna zapewni nam elastyczną i bezszwową powłokę, na której można ułożyć płyty termoizolacyjne. Warstwę tę najlepiej wykonać z grubego polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu. W kolejnym etapie wykonuje się cementowy jastrych dociskowy o grubości przynajmniej pięciu centymetrów. Trzeba pamiętać, że szczelina dylatacyjna wykonana zgodnie z normami budowlanymi musi być zabezpieczona przed wnikaniem wody opadowej. Kolejną czynnością jest uszczelnianie podpłytkowe. Istotne przy hydroizolacji jest także zabezpieczenie cokołu tarasu. Cały proces wykonywania izolacji prowadzony z najwyższą dbałością zapewni nam solidność.  
 
Ostatni etap – wykończenie tarasu Po odpowiednim zabezpieczeniu tarasu przychodzi pora na jego wykończenie. W tym celu montuje się mrozoodporne płytki ceramiczne, mocując je za pomocą zaprawy klejącej lub poliuretanowego kleju elastycznego. Jedną z opcji dekoracji tarasu jest kamienny dywan. Powstaje on w oparciu o marmurowe lub rzeczne otoczaki związane żywicą poliuretanową. Efekt, jaki uzyskamy zadowoli niejednego estetę, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości drenażowych. Ciekawą propozycją wydaje się także możliwość naprawy podłoża bez zrywania płytek przy pomocy transparentnej płynnej membrany Hyperdersmo-T z żywicy poliuretanowej. Po całym procesie polimeryzacji, żywica tworzy estetyczną dla oka jednolitą i bezszwową powłokę silnie związaną do podłoża. Kiedy zakończymy wszystkie prace związane z obszarem nad pomieszczeniem ogrzewanym, będziemy mogli cieszyć się komfortowymi warunkami, oraz czuć się pewni, że każdy aspekt został ujęty w przygotowaniach. Oferowane przez Alchimica technologie gotowe do zastosowania przy tworzeniu tarasu zapewnią nam gwarancję jakości i niezawodności.
 
Poradnik ,