Przeważnie dom z płaskim dachem jest tańszy od tych z zastosowaniem połaci spadzistych, co wiąże się z mniejszą ilością zastosowanych materiałów budowlanych. Należy jednak mieć na uwadze, że dach płaski nie jest w pełni płaską konstrukcją, bowiem ma ona spadek sięgający kilku stopni, jednak nie jest on tak znaczny, jak w przypadku połaci spadzistych, gdzie kąt nachylenia jest znaczny, sięgający nawet kilkudziesięciu stopni.
Mniejsze koszty budowy domu z płaskim dachem wynikają szczególnie z:
• Prostej konstrukcji, która nie wymaga zastosowania elementów konstrukcyjnych w postaci krokwi, jętek, czy płatwi. Bazą jest płyta żelbetowa lub drewniana, która stanowi podstawę konstrukcji dachu płaskiego.
• Podczas budowy takiego domu stosuje się mniej izolacji termicznej, niż ma to miejsce w przypadku połaci pod większym kątem nachylenia. Wynika to z faktu, że dach płaski ma mniejszą powierzchnię, przez którą ciepło może uciekać.
• Do pokrycia dachu płaskiego stosuje się nieco tańsze materiały, takie jak papa lub blachodachówka, jeżeli kąt nachylenia jest nieco większy.
Warto wspomnieć, że dom z dachem płaskim jest także łatwiejszy i szybszy do budowania, jednak niezależnie od rodzaju konstrukcji, warto stawiać na materiały wysokiej jakości, gdyż to one decydują o funkcjonalności całego obiektu.
Od czego zależy ostateczny koszt budowy domu z dachem płaskim?
Szacuje się, że dach płaski jest tańszy do stworzenia o nawet 20 procent w odróżnieniu od spadzistych połaci. Jednak dotyczy to domów, gdzie dach nie pełni funkcji użytkowych, a jedynie przekrycia budynku. Finalnie na koszt budowy takiego domu wpływa to, na jaki rodzaj płaskiego dachu się zdecydujemy. Znacznie drożej wypadają płaskie dachy typu odwróconego, gdzie zachodzi konieczność wzmocnienia konstrukcji, ponieważ wywierają one większy nacisk. Mowa tutaj między innymi o dachach zielonych, czy tarasach dachowych, gdzie stosuje się jednocześnie specjalne materiały wpływające na obciążanie konstrukcji.
Warto zainwestować w dobrą hydroizolację, dzięki której dach płaski będzie funkcjonalny i trwały
Podczas budowy domu z płaskim dachem nie warto oszczędzać na hydroizolacji, gdyż wpływa ona na skuteczne blokowanie wody opadowej tak, aby nie przedostawała się w niższe partie budynku. Dotyczy to także obiektów wielkopowierzchniowych z płaskimi połaciami. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płynnej membrany żywicznej Hyperdesmo oferowanej przez firmę Alchimica. Pomimo cienkiej warstwy powstaje elastyczna powłoka pozbawiona spoin, która skutecznie blokuje dostęp wody w niższe partie obiektu. Jest to rozwiązanie, w które warto zainwestować, ponieważ taka powłoka wytrzyma nawet do 25 lat bez dodatkowej ingerencji w jej strukturę.
Zobacz również inne wpisy: