Blog

01/16/2016

Sprawdź, jaka żywica do stołu będzie najlepsza?

Syntetyczne żywice są szeroko rozpowszechnione na całym świecie i chętnie wykorzystywane także w naszym kraju. Z ich użyciem tworzy się posadzki, elementy dekoracyjne, biżuterię, jednakże w przypadku tworzenia mebli pozwala stworzyć przykuwający wzrok efekt, który wykorzystuje się na przykład podczas produkcji stołów. Za najlepszą żywicę do stołu uchodzi żywica epoksydowa. Jest ona bardzo łatwa w obróbce i nadaje im wyjątkowych właściwości. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju żywica do stołu sprawia, że jest on odporny na zalanie, zanieczyszczenia czy nawet szorowanie. Dzięki żywicy do zalewania stołu możliwe jest wykonanie oryginalnych mebli, które z pewnością będą zachwycać w każdym stylowym wnętrzu.

Żywica do stołu pozwoli stworzyć wyjątkowe meble, będące unikatowym elementem wnętrza

Żywica do stołu jest najczęściej wybieranym surowcem przez wytwórców rękodzieła. Doskonale sprawdza się ona do tworzenia stołów żywicznych w zestawieniu z drewnem, między innymi z efektami rzeki. W tym celu wykorzystuje się dwa nierówne fragmenty drewna, między którymi tworzy się korytko, które zalewa się zabarwioną żywicą epoksydową, co tworzy przykuwający wzrok efekt dekoracyjny. Osoby wprawione w pracy z żywicami tworzą samodzielne projekty, przypominające przestrzenne obrazy. W ten sposób można stworzyć blat do stołu z żywicą przypominający małą plażę czy akwarium z rybami – takie projekty są dosyć czasochłonne, ale uzyskany efekt jest powalający.

Jak zrobić blat do stołu z żywicą?

Zazwyczaj wytwórcy stołów wykonują blat do stołu z żywicą, który osadzany jest na drewnianych, czy metalowych nogach. Dzięki temu stół jest stabilny, a jego blat efektowny i funkcjonalny. Tworzenie takiego blatu do stołu z żywicą jest stosunkowo proste. Można go stworzyć wyłącznie z użyciem barwnej żywicy, która pięknie będzie prezentować się w gabinecie czy w salonie:

1. Na początku należy przygotować formę do zalewania – w zależności od preferencji skleja się kawałki pleksi na kształt okręgu, kwadratu lub prostokąta.

2. W kolejnym etapie odmierza się określoną porcję żywicy, następnie barwnika o wybranym kolorze i utwardzacza, po czym całość powoli miesza się mieszadłem.

3. Kluczowy etap to wylanie przygotowanej mieszanki do formy.

4. Gdy stworzony blat wystygnie, można rozmontować formę z pleksi i przystąpić do obróbki blatu. W tym celu całość szlifuje się, a następnie zabezpiecza lakierem. Po wyschnięciu blat można osadzić na nogach.

Podczas pracy z żywicą do zalewania stołu warto jest zachować środki ostrożności

W czasie stosowania żywicy do stołu dobrze jest uwzględnić środki bezpieczeństwa ze względu na powstające opary, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Przede wszystkim prace prowadzone muszą być w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, na przykład przy otwartym oknie. Dobrze jest zastosować maskę na twarz, która dodatkowo ochroni drogi oddechowe. W czasie używania żywicy do zalewania stołu polecamy zakładać jednorazowe rękawiczki, które uchronią skórę rąk w razie przypadkowego rozlania żywicy.

Sprawdź także:

Poradnik