Jeśli zastanawiasz się jak położyć kamienny dywan to bardzo dobrze trafiłeś. Postaramy się w kilku krokach przedstawić Ci podstawowe etapy jego aplikacji.
Kamienny dywan to powłoka, która coraz chętniej jest stosowana z uwagi na swoje walory estetyczne, właściwości oraz jej żywotność i łatwość w utrzymaniu w czystości.
Zastosowanie kamiennego dywanu jest bardzo szerokie i sprawdza się zwłaszcza na alejkach, podjazdach, w garażu, na schodach, na tarasie czy na balkonie. Jest to powierzchnia jednolita, bezspoinowa i do tego antyelektrostatyczna (nie przyciąga brudu) oraz antypoślizgowa (bezpieczeństwo w użytkowaniu na zewnątrz w różnych warunkach atmosferycznych).
Dywan kamienny jest mrozoodporny, odporny na promieniowanie UV i różne warunki atmosferyczne i temperaturowe.
Jego aplikacja nie jest trudna, wymaga jednak konsekwentnego przestrzegania wszystkich etapów, czasu ich trwania, odpowiednich warunków aplikacji i zastosowania dobrej jakości produktów. Oczywiście, jeśli nie czujesz się na siłach warto skorzystać z fachowych usług kładzenia kamiennego dywanu. Masz wówczas gwarancję trwałości i żywotności.
Jakie narzędzia i akcesoria są niezbędne do samodzielnego wykonania kamiennego dywanu?
Decydując się na samodzielne przygotowanie kamiennego dywanu przygotuj m.in. w następujące akcesoria:
• Łopatka do mieszania
• Duże wiadro
• Kielnia do wygładzania powierzchni
• Wiertarka
• Aluminiowe listwy krawędziowe, taśmy elastyczne do newralgicznych miejsc
• Duży pędzel
• Wałek do malowania
Jak położyć kamienny dywan? Odpowiednie przygotowanie podłoża – krok pierwszy
Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio oczyścić powierzchnię. Nie może mieć ona żadnych ruchomych elementów, musi być odpylona i odtłuszczona oraz całkowicie sucha.
Kolejny krok w położeniu kamiennego dywanu, czyli zagruntowanie powierzchni
Kolejnym krokiem jest położenie gruntującej substancji – dedykowanej do kamiennego dywanu, która zapewnia pełną przyczepność podłoża. Nakłada się go wałkiem lub pędzlem i należy następnie odczekać do jego wyschnięcia – czas około 24 godziny.
Hydroizolacja w procesie aplikacji kamiennego dywanu – niezbędny etap, którego nie wolno pominąć
Na zagruntowane podłoże należy nałożyć substancję dedykowaną do hydroizolacji – jest to produkt żywiczny, który tworzy jednolitą i wodoszczelną powłokę. Czas schnięcia również około 24 godziny. Na tym etapie stosujemy również w razie potrzeby aluminiowe profile wzdłuż kładzionej powierzchni oraz taśmy elastyczne na wszystkie miejsca łączeń, dylatacji, szczelin itp. W przypadku kamiennego dywanu na taras czy balkon warto również wykorzystać do hydroizolacji specjalną flizeline o odpowiedniej strukturze.
Ostatni etap kładzenia kamiennego dywanu
Wykonanie kamiennego dywanu to wymieszanie wcześniej przygotowanej żywicy dwuskładnikowej (składnik A + składnik B) z kruszywem. Najlepiej wymieszać większym mieszadłem do uzyskania jednolitej masy. Rozkładać równomiernie na podłoże (grubość około 1 cm) w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza.
Zobacz także: