Kamienny dywan na taras, czy balkon to nic innego jak bardzo trafne połączenie masy żywicznej epoksydowej bądź poliuretanowej z kruszywem marmurowym lub granitowym, odpowiednio dobranym i wyselekcjonowanym. Często ów kamienie to otoczaki marmurowe, które zgodnie z nazwą, są okrągłe w swej postaci i tym samym bardzo przyjemne w odczuciu pod stopami. Dodatkowo pokryte żywicą stają się idealnie gładkie, co jest niezwykle przyjemne dla stóp. Poza walorami technicznymi i użytkowymi – o których wspomnimy pokrótce poniżej – dywan kamienny spełnia również wyśmienicie swoją rolę wizualną i dekoracyjną tarasu. Może być utrzymany w tonacjach jaśniejszych bądź ciemniejszych w zależności od sortu kruszywa. Dodatkowo istnieje możliwość połączenia kilku rodzajów i stworzenia poprzez naprzemienne nakładanie pasami, swoistej kamiennej mozaiki.
Zalety innowacyjnej powierzchni tarasowej
Kamienny dywan to także sporo zalet typowo użytkowych. Okazuje się bowiem, iż jest to powierzchnia zdecydowanie łatwiejsza do położenia niż np.: płytki ceramiczne. Jest to również posadzka niezwykle wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne, zmiany temperatur czy barwy z uwagi na promieniowanie UV. Dodatkowo warto podkreślić, iż kamienny dywan powstały na bazie żywicy poliuretanowej będzie zdecydowanie bardziej elastyczny i tym samym lepiej odporny na wszelakie pęknięcia niż dywan kamienny z żywicą epoksydową. Ta druga należy do powłok twardszych, sztywniejszych. Dodatkowo żywica poliuretanowa w kamiennym dywanie na tarasie to większa gwarancja zachowania pierwotnego kolorytu, zwłaszcza przy jasnych kamieniach. Kamienny dywan nie ściemnieje i będzie odporny na nasłonecznienie.
Najważniejsze informacje
Podsumowując, dywan kamienny to wyśmienite rozwiązanie na każdy taras. Warto pamiętać, aby położyć go na powierzchnię czystą, odtłuszczoną i bez jakichkolwiek luźnych części. Wszelkie szczeliny i dylatacje należy wcześniej uzupełnić specjalnym preparatem uszczelniającym. Przed nałożeniem kamiennego dywanu kruszywo mieszane jest z żywicą w najczęstszej proporcji: kg żywicy na kg kruszywa (5%). Jeśli dodatkowo chcemy wzmocnić hydroizolacje kamiennego dywanu to na warstwę wierzchnią warto położyć warstwę żywicy zamykającej i wówczas szczelnie uzupełni wszelkie luki. Podsumowując kamienny dywan na taras to przede wszystkim:
- trwałość powłoki na długie lata;
- hydroizolacja podłogi tarasu;
- nowoczesny design, bardzo naturalny i ekologiczny;
- znaczna odporność na intensywne użytkowanie;
- estetyka powierzchni;
- łatwość w utrzymaniu czystości, łatwość konserwacji, itp.
Zobacz także: