Posadzka epoksydowa – szerokie zastosowanie w zakładach i punktach użytku publicznego. Dlaczego jest tak popularna?
Podłoga epoksydowa, często zamiennie nazywana jest po prostu podłogą żywiczną. Nie jest to w pełni prawidłowe, bowiem żywiczne nawierzchnie to wielość konkretnych ich rodzajów. Jednym z nich jest epoksydowa podłoga. Ten rodzaj nawierzchni to nic innego jak dwuskładnikowa substancja z polimerami, która składa się z syntetycznej żywicy i utwardzacza. Materiał ten mocno wiąże się z podłożem tworząc mocną powłokę. Posadzka epoksydowa jako wykończenie betonowego, zbrojonego podłoża stosowana jest zwyczajowo w obiektach komercyjnych typu: sklepy, galerie, dworce kolejowe, szkoły, urzędy, magazyny, hale produkcyjne, biurowe , hotele itp. Tak szeroki zakres zastosowania jest efektem solidności i wytrzymałości powierzchni epoksydowej zwłaszcza na:
– wzmożony ruch ludzi;
– intensywny ruch pojazdów, wózków widłowych itp.;
– czynniki chemiczne np.: w zakładach wytwórczych używających ów czynników;
– czynniki mechaniczne – uderzenia, upadki;
– nasiąkliwość cieczami;
– czynniki cieplne, temperaturę, promieniowanie UV – choć w tej kwestii doskonalsze walory spełnia posadzka żywiczna poliuretanowa.
Jak przygotować podłoże pod podłogę epoksydową? Co warto wiedzieć?
Położenie podłogi epoksydowej wymaga profesjonalnej wiedzy i umiejętności w zakresie – po pierwsze – doboru materiałów, a po drugie – znajomości odpowiednich, wymaganych warunków i sposobu jej położenia. Grubość podłoża betonowego winna być odpowiednio uzbrojona i gruba pod przewidywaną intensywność nacisku. Beton nie może mieć żadnych załamań, ubytków, szczelin I musi być równo położony. Wszelki pył, luźne elementy muszą być usunięte. Już istniejący beton winien być umyty, odtłuszczony i ewentualnie uzupełniony. Można też położyć samopoziomującą zaprawę cementową wyrównującą. Nowa warstwa betonu wymaga zeszlifowania po okresie jej dojrzewania. Warstwa gruntująca jest zaś każdorazowo konieczna.
Posadzka epoksydowa może być dodatkowo barwiona dowolnym kolorem z palety RAL albo też pozostawać transparentna z dodatkiem np.: piasku, kruszywa, kawałków luster, płatków czy kamieni (tzw. szalenie mody dywan kamienny na taras czy balkon). W ten sposób mogą powstać prawdziwe arcydzieła, podłogi 3D – znajdujące zastosowanie w luksusowych i oryginalnych wnętrzach.
Co warto jeszcze wiedzieć o podłodze z żywicy epoksydowej – najważniejsze kwestie
Podłoga epoksydowa w skrócie to także:
– minimalistyczny i industrialny efekt;
– bezspoinowa powierzchnia, łatwa w utrzymaniu w czystości;
– doskonała i trwała nawierzchnia do zakładów, fabryk, warsztatów, hal, szkół itp
– coraz częstsze zastosowanie w prywatnych pomieszczeniach ( w tym przypadku częściej wykorzystywana podłoga żywiczna poliuretanowa niż epoksydowa);
– możliwość lakierowania na: połysk, satynę, mat;
– podłoga komfortowa i wskazana dla alergików;
– możliwość położenia na „goły beton” – ważne przy projektach budowlanych;
– bardzo dobre rozwiązanie dla ogrzewania podłogowego.
Poznaj także: Posadzki sportowe, Pokrycia dachowe, Membrana dachowa, Masa do uszczelniania dachu