Blog

2 grudnia 2019

Posadzki żywiczne na taras – sposób na trwałą i estetyczną podłogę

Jeśli zastanawiasz się nad tym co położyć na tarasowej powierzchni, tak aby służyło przez długie lata i jednocześnie było atrakcyjne wizualnie to posadzka żywiczna jest doskonałym rozwiązaniem. Jest to nic innego jak samo rozlewna masa z żywicy poliuretanowej bądź epoksydanowej, w postaci jedno-, dwu- bądź trzy- składnikowej – żywicy wraz z odpowiednimi utwardzaczami. Nie zawiera żadnych rozpuszczalników i substancji szkodliwych. Posadzka żywiczna tworzy jednolitą, gładką i spójną powłokę, bez spoin, dylatacji i łączeń. Podłoga jest odpowiednio twarda i elastyczna jednocześnie, co zapewnia ochronę przed pęknięciami.  Dzięki temu jest wyjątkowo estetyczna i bardzo dobrze prezentuje się wizualnie. Przeznaczona do zastosowania zarówno na tarasach pokrytych: podłożem betonowym, płytkami ceramicznymi, gresem, kamieniem, płytami OSB czy nawet parkietem.

Właściwości podłogi, dlaczego warto ją wybrać?

Podłoga żywiczna to doskonałe zabezpieczenie dla naszego tarasu przed przeciekaniem, zawilgoceniem, czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV.  Posadzka jest odporna na ścieranie, nasłonecznienie, uszkodzenia mechaniczne, częstotliwość użytkowania i wszelkie zewnętrzne czynniki. Cechuje się wysokim poziomem odporności chemicznej i fizycznej. Dodatkowo nie straszne jej zagrożenia biologiczne. Posadzka żywiczna na taras przejawia właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, co jest doskonałym gwarantem dla zdrowia i bezpieczeństwa całej naszej rodziny, np.: dzieci czy alergików.

Ważną przesłanką przemawiającą za jej zastosowaniem na powierzchni tarasu jest łatwość bieżącego utrzymania w czystości i niskie koszty konserwacji podłoża. Tak naprawdę dla utrzymania czystości posadzki żywicznej na tarasie potrzeba wyłącznie zwyczajowego płynu do czyszczenia i wody. To naprawdę wszystko.

Podłoga na taras żywiczna prezentuje się bardzo elegancko, schludnie i nowocześnie. Co ciekawsze ów jednolita powierzchnia może przybierać dowolny koloryt – zgodnie z naszą estetyczną wizją. Może też pozostać bardzo minimalistyczna, trochę industrialna, surowa acz nowoczesna, czyli w designerskiej gamie szarości. Dodatkowo jej topowa powłoka może być – w zależności od naszych preferencji – błyszcząca, satynowa lub całkowicie matowa. Można również pójść o krok dalej i stworzyć na taras podłogę typu kamienna posadzka, czyli połączenie żywicy z posypką z kruszywa czy z otoczakami marmurowymi. Tworzy się wówczas swoisty kamienny dywan na taras.

Co warto wiedzieć przed położeniem podłogi na tarasie?

Przed położeniem podłogi żywicznej na taras należy wziąć pod uwagę jakość dotychczasowej powierzchni. Należy ją doprowadzić do stanu, w którym nie ma żadnych elementów ruchomych, dylatacji i szczelin, pęknięć, odstających i skruszonych elementów. Powierzchnia powinna być czyta, odtłuszczona i zagruntowana odpowiednim preparatem, który zapewni pełną hydroizolację. Ilość warstw do położenia to zgodnie z praktyką i doświadczeniem około 5. Nakładane są i rozprowadzane płaską kelnią, raklą czy pacą. Grubość warstwy to około 2 cm. Często do wyrównania stosuje się pomiędzy warstwami matę z włókna szklanego.

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do naszych umiejętności technicznych to warto skorzystać z pomocy firm specjalizujących się kompleksowo w zakresie kładzenia posadzki żywicznej na tarasie. Daje nam to gwarancję właściwego jej położenia, przy zachowaniu optymalnych warunków, takich jak np. temperatura.

Poradnik