Blog

23 października 2019

Posadzka żywiczna a ogrzewanie podłogowe – czy idą razem w parze?

Posadzka żywiczna a ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które jest nowoczesne, oszczędne i zapewnia duży komfort funkcjonowania na co dzień. Nic bowiem milszego niż stąpanie bosą stopą po przyjemnej i ciepłej podłodze. Posadzka żywiczna w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym to popularny pomysł na projekt nowoczesnego domu, przyjaznego użytkownikom. Posadzka żywiczna jak najbardziej współgra z systemem ogrzewania podłogowego i jest rekomendowana przez profesjonalistów z branży. Pamiętajmy jednak, że każdorazowo ogrzewanie podłogowe jest umieszczane w warstwie betonu, w odpowiedniej wylewce, nigdy zaś posadzka żywiczna nie jest bezpośrednio aplikowana na system ogrzewania podłogowego.

Korzyści płynące z połączenia posadzki żywicznej z ogrzewaniem podłogowym

Posadzka żywiczna a ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim walory estetyczne. Dzięki temu połączeniu zyskujemy na braku urządzeń grzewczych na ścianach, które zwyczajowo zajmują sporo miejsca i zaburzają dekoracyjny projekt wnętrza. Dodatkowo, sama w sobie posadzka żywiczna przyciąga uwagę. Jest to gładka, jednolita powłoka, bez jakichkolwiek spoin i łączeń. Dzięki swej zwartej i gładkiej powierzchni dodaje wnętrzu elegancji i luksusowości. Jest minimalistyczna acz bardzo wyrazista i imponująca. Posadzka żywiczna może przybierać dowolną kolorystykę, z bogatej palety RAL. Kolory można również łączyć ze sobą, mieszać, można zastosować dodatkowe elementy dekoracyjne zatopione w żywicy, albo cieszyć się jej metalicznym i połyskującym wykończeniem.

Posadzka żywiczna wraz z ogrzewaniem podłogowym to energooszczędność, czyli zdecydowanie niższe koszty ciepła, niż przy standardowym ogrzewaniu. Posadzka żywiczna bardzo dobrze przewodzi i oddaje ciepło. Dodatkowo jest to powłoka wytrzymała i odporna, idealnie elastyczna, by zapobiec wszelkim mikropęknięciom. Jest wysoce odporna na ścieranie, zarysowania oraz promieniowanie UV. 

Czy każda technika wykonania ogrzewania podłogowego jest kompatybilna z posadzką żywiczną?

Ogrzewanie podłogowe, które jest dedykowane do posadzki żywicznej to zarówno ogrzewanie elektryczne, wodne jak i powietrzne. Ogrzewanie podłogowe elektryczne i podłoga żywiczna polega na zastosowaniu przewodów, mat i folii grzewczych emitujących ciepło poprzez przewodzenie prądu elektrycznego. Wszystko umieszczone pod warstwą betonu i zaaplikowaną posadzką żywiczną. Ogrzewanie podłogowe wodne to z kolei system rur z przepływającą ciepłą wodą, również zatopionych w betonie i pod żywiczną posadzką. Ogrzewanie powietrzne, czyli wykorzystanie cyrkulacji powietrza, to najbardziej ekologiczna metoda i wymagająca doskonałej izolacji pomieszczeń.

Z każdą z powyższych metod ogrzewania podłogowego znajduje zastosowanie posadzka żywiczna epoksydowa lub poliuretanowa.

Jak nakładać posadzkę żywiczną na ogrzewanie podłogowe – ważna zasada

Tak jak już wspomnieliśmy, wszelkie elementy grzewcze podłogowe muszą być zatopione w betonowej warstwie, cementowej albo też anhydrytowej. Dodatkowo bardzo ważna jest jakość i parametry wylewki jako podłoża pod posadzkę żywiczną. Odpowiednia wilgotność oraz całkowita stabilność powierzchni jest wymagana. Brak jakichkolwiek elementów ruchomych, pylących się oraz dokładne odtłuszczenie i zagruntowanie wylewki również ma znaczenie.

Rekomendowane jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm przy wykonywaniu podłogi żywicznej z ogrzewaniem podłogowym. Istotna jest dokładnie wyliczona grubość warstwy żywicznej, sposób jej rozprowadzenia, tak aby system grzewczy był w pełni efektywny. 

Poradnik