Blog

11/20/2019

Podłogi żywiczne w halach przemysłowych

Podłogi żywiczne w halach przemysłowych, oraz ich wysokie właściwości użytkowe

Hale produkcyjne czy magazynowe wymagają powierzchni podłogowej, która jest wysoce odporna na uszkodzenia, obciążenia mechaniczne i chemiczne, a do tego jest jednolita, bez zbędnych spoin, dylatacji, co gwarantuje łatwy i bezpieczny ruch pieszy czy kołowy, np.: wózków widłowych, samochodów czy innego parku maszynowego. Właśnie ze względu na wymienione walory do wykończenia hali produkcyjnej idealnie nadaje się tzw. posadzka żywiczna epoksydowa.

Walory, które przedstawia posadzka żywiczna dedykowana specjalnie pod hale przemysłowe to m.in.:

– trwałość, solidność, odporność na uszkodzenia mechaniczne;

– duży poziom przyczepności;

– bez spoinowa technika położenia;

– dodatkowe tłumienie hałasu;

– wysoka szczelność, zwartość masy żywicznej, co zabezpiecza podłogę przed przedostaniem się wilgoci i wszelkich cieczy;

– łatwość w utrzymaniu czystości;

– nieduże koszty konserwacji;

– zakładane użytkowanie przez długie lata;

– nierzadko: antypoślizgowość powłoki, antyelektrostatyczność;

– duży stopień higieny, co sprzyja w użyciu posadzki żywicznej np.: w laboratoriach, zakładach medycznych itp.;

Jak nakładana jest posadzka żywiczna w halach produkcyjnych? Co warto wiedzieć?

Posadzka epoksydowa w halach produkcyjnych to zwykle posadzka grubowarstwowa, składająca się z kilku jej warstw, np.: około 5 aplikowanych na odpowiednio przygotowane podłoże, najlepiej betonowe (odtłuszczone, czyste, bez żadnych elementów skruszonych i ruchomych, osuszone, o wilgotności na poziomie max 5%). Jako pierwsza zwyczajowo wykładana jest warstwa gruntująca, wiążąca, następnie zasypywana jest piaskiem kwarcowym o odpowiedniej frakcji. Następny etap to warstwa ścieralna, również zasypywana kruszywem o określonej granulacji. Po przedmiotowych warstwach przychodzi czas na jej dobowe co najmniej utwardzenie. Następnie oczyszczenie ponowne, oszlifowanie do oczekiwanego efektu. Na wierzch aplikowana jest warstwa wykończeniowa, którą stanowi sama żywica.  W ten sposób, bardzo ogólnie, wygląda proces powstania posadzki żywicznej epoksydowej o właściwościach antypoślizgowych w hali produkcyjnej.

Rodzaje posadzek żywicznych idealnych do hal produkcyjnych czy magazynowych

Posadzka żywiczna doskonała do hal produkcyjnych i magazynowych to omawiana epoksydowa. Jest ona zdecydowanie tańsza niż posadzka poliuretanowa, dzięki czemu bardziej dostępna dla inwestorów nawet przy znaczących gabarytach powierzchniowych hali produkcyjnej. Można wskazać także w przypadku podłóg do hal przemysłowych, na następujące rodzaje:

– posadzki o właściwościach antypoślizgowych – epoksydowe z fakturą skórki pomarańczy bądź z zatopionym w żywicy piaskiem kwarcowym czy płatkami PCV – omówione powyżej

– posadzki antyelektrostatyczne – epoksydowe o właściwościach gromadzących i odprowadzających ładunki;

– posadzki chemoodporne – szczególnie odporne na czynniki chemiczne, łatwe w czyszczeniu ze wszelkich chemikaliów.

Decydując się na posadzkę żywiczną do hal i dużych obiektów przemysłowych warto rozważyć skorzystanie z  usług profesjonalnych firm w tym zakresie, co jest gwarantem zachowania cennych właściwości żywicy.

Poradnik