Blog

10 marca 2021

Jaki grunt pod żywicę?

Dlaczego podkłady gruntujące są tak istotne?

Grunt pod żywicę jest niezbędny, aby przygotowana masa dobrze przylegała do podłoża, co ma szczególne znaczenie w tworzeniu funkcjonalnych posadzek, na przykład w fabrykach oraz halach magazynowych. Pozwala na zdecydowanie lepsze wiązanie nanoszonej masy żywicznej z podłożem, jednocześnie wpływając na ograniczenie zużytego materiału. Dobry grunt wiąże także luźne, niedostrzegalne dla nas cząstki, dzięki czemu proces aplikacji żywicy jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Wysokiej klasy preparat to podstawa, jeśli chcemy, aby stworzona posadzka, czy obiekt dobrze i trwale się związały.

Jak wybrać dobry grunt pod żywicę?

Wybierając grunt aplikowany przed żywicą, możemy spotkać się z dwoma rodzajami produktów – preparatami dwuskładnikowymi, które należy wymieszać ze sobą lub surowcami w postaci koncentratów, wymagające wymieszania z wodą w odpowiednich proporcjach. Oczywiście dobry surowiec jest niejako kompatybilny z syntetycznymi żywicami, przez co oba materiały trwale się wiążą. Równie ważna kwestia to odpowiednie dopasowanie gruntu do typu podłoża, na przykład betonu lub cegły. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wspomniany preparat jest bezpośrednio aplikowany na powierzchni, na której ma być położona żywica. Dlatego podkład gruntujący dobrze wypełni pory podłoża i stworzy ledwie dostrzegalną warstwę zwiększającą przyczepność żywicy.

Jak wygląda prawidłowe naniesienie preparatu na powierzchnię?

Przed przystąpieniem do zagruntowania podłoża pod żywicę, należy miejsce pracy dokładnie oczyścić. Najlepiej całość odkurzyć przemysłowym odkurzaczem, który pozwoli pozbyć się luźnych fragmentów, w tym pyłu powstałego w procesie szlifowania. Następnie przystępujemy do nakładania preparatu. Jeśli zdecydowaliśmy się na koncentrat, należy go dobrze wymieszać – zarówno wtedy, jak i w przypadku gotowych gruntów proces aplikacji wygląda identycznie. Na początku warto jest za pomocą pędzla nanieść płyn w miejscu styku, najczęściej ściany z podłożem, ponieważ są to obszary newralgiczne, gdzie nie może dotrzeć wałek. Następnie możemy zmienić pędzel na wałek, którym aplikujemy roztwór. Co istotne, należy nabrać porcję, którą może wchłonąć runo, dzięki czemu preparat będzie naniesiony równomiernie. W zależności od typu surowca czekamy od 2 do 4 godzin, po czym możemy przystąpić do aplikacji masy żywicznej.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik