Blog

20 marca 2016

Jaka żywica na kamienny dywan?

Kamienny dywan to żywica i wyselekcjonowane oraz posortowane kamyki kwarcowe, marmurowe czy granitowe. Jaka żywica na kamienny dywan? Żywica to doskonały produkt do wiązania kruszywa, bowiem idealnie łączy ze sobą kamyki, tak aby przylegały jak najściślej do siebie.

Żywica wraz z kruszywami to możliwość tworzenia oryginalnych wzorów, które ozdobią i zabezpieczą schody, balkon, taras, podjazd, chodnik, garaż, warsztat itp. Jeśli już jesteś przekonany o walorach kamiennego dywanu to warto przyjrzeć się jaka żywica na kamienny dywan i jakie ma właściwości?

Żywica na kamienny dywan, która jest najczęściej stosowana

Kamienny dywan to najczęściej żywica epoksydowa jedno lub dwu-składnikowa. Jest to rodzaj żywicy syntetycznej. Substancja ta to odpowiednie związki chemiczne żywiczne z utwardzaczami oraz z innymi dodatkami organicznymi, mineralnymi, czy z barwnikami itp. Żywica epoksydowa w zależności od struktury może być lepką cieczą czy ciałem stałym. W jej skład wchodzą najczęściej polifenole, a czasem także poliglikole, oligomery i epichlohydryna. Taka struktura substancji poddawana jest utwardzaniu, na skutek czego staje się nietopliwa i nierozpuszczalna.

Żywica epoksydowa na kamienny dywan – jakie są jej właściwości i walory?

Żywica epoksydowa na dywan kamienny to przede wszystkim bardzo trwała i wytrzymała jednolita oraz bez spoin powłoka. Jest ona bardzo odporna na działanie wody i chemikaliów – detergenty, ciecze, kwasy itp., na oddziaływanie różnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo żywica epoksydowa na kamienny dywan to odporność mechaniczna, właściwości elektroizolacyjne, antypoślizgowość powłoki.

Czym różni się żywica epoksydowa na kamienny dywan od poliuretanowej?

Żywica epoksydowa jest bardzo wytrzymała na nacisk dużych obciążeń, jest mechanicznie odporna. W stosunku do żywicy poliuretanowej jest jednak mniej elastyczna i odporna na promieniowanie UV.

Żywicę poliuretanową najczęściej stosuje się we wnętrzach, epoksydową z kolei w miejscach przemysłowych, a także na zewnątrz (wspomniane drogi, aleje, podjazdy, schody itp.). Dlatego też żywica epoksydowa najczęściej wybierana jest na omawiany kamienny dywan.

Dodatkowo dużą zaletą żywicy epoksydowej na kamienny dywan jest jej łatwość utrzymania w czystości, nie brudzi się z uwagi na antyelektrostatyczne właściwości oraz można czyścić prostymi, codziennymi metodami czyszczącymi czy też w wygodny sposób myjką ciśnieniową.

Żywica epoksydowa na kamienny dywan – o czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na kamienny dywan należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod kamienny dywan, a także wykonaniu skutecznej hydroizolacji. Jej wykonanie przekłada się na żywotność podłoża, brak uszkodzeń np.: w elewacji budynku oraz wysoką estetyczność podłoża.

Zobacz także:

Poradnik