Blog

17 stycznia 2016

Do czego nie klei się żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa stosowana jest w wielu gałęziach przemysłu, gdzie stosowana jest na przykład do tworzenia funkcjonalnych posadzek czy mebli. Chętnie wybierana jest ona także w rękodziele do tworzenia dekoracji, niewielkich mebli czy innych obiektów na przykład misek na owoce. Osoby decydujące się na rozpoczęcie pracy z żywicą epoksydową, poszukują informacji o charakterystyce produktu, jak z nim pracować, a także, do czego nie klei się żywica epoksydowa. Jest to kwestia kluczowa z punktu widzenia tworzenia obiektów z użyciem dodatkowych elementów. Odpowiedź na pytanie, do czego nie klei się żywica epoksydowa, zawarliśmy w najnowszym artykule.

Sprawdź, do czego nie klei się żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa klei się do wielu różnych tworzyw, należy jednak zaznaczyć, że ma ona pewne ograniczenia. Nie przywiera do przedmiotów stworzonych z HDPE, czyli polietylenu dużej gęstości, z którego powstają między innymi worki na śmieci, skrzynki, kubły na śmieci czy butelki i kanistry. Żywica epoksydowa nie klei się również do elastycznych taśm, papieru woskowanego i pergaminowego, wosku oraz silikonu. Tę cechę przekuwa się jednak w zaletę – z powyższych materiałów można stworzyć formy, bądź powierzchnie służące do odlewania elementów. Silikon stosowany jest do produkcji foremek do odlewania, z kolei przezroczysta pleksa polecana jest do samodzielnego tworzenia dużych form odlewniczych sklejanych klejem na gorąco. Żywica epoksydowa się do nich nie klei, zatem po zastygnięciu możemy łatwo usunąć fragmenty formy, a stworzony obiekt poddać dalszej obróbce.

Jak przygotować elementy i obiekty, aby żywica epoksydowa dobrze się do nich kleiła?

Zdolność przyklejania się żywicy epoksydowej do elementów jest różna w zależności od tego, jak przygotujemy je do pracy. Każda powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona, co zwiększy siłę przywierania do określonego elementu. Dotyczy to przede wszystkim posadzek przemysłowych stworzonych z żywicy, które muszą być funkcjonalne i trwałe. W tym celu betonowe podłoże szlifuje się, nadając mu porowatość. Dzięki temu żywica epoksydowa wnika w wytworzone pory, co przekłada się na znaczne lepsze klejenie do podłoża i integrację surowca z przygotowanym podłożem. Należy zwrócić uwagę także na dokładne odkurzenie podłoża i zastosowanie podkładu gruntującego, co wpływa na zdecydowanie lepsze klejenie żywicy.

Sprawdź również:

Poradnik