Blog

11/13/2024

Kamienny dywan w systemie tarasowym i balkonowym Alchimica – poszerz swoją kreatywność i fantazję

Kamienny dywan zastosowany na tarasie

Kamienny dywan to rodzaj posadzki łączącej naturalne kamienie ze spoiwem z żywicy poliuretanowej. Tworzy jednolitą i dekoracyjną powierzchnię. Może być stosowany na tarasach, balkonach, wokół basenów i w innych przestrzeniach zewnętrznych zamiast płytek ceramicznych czy betonowej/kamiennej kostki brukowej.

Proces wykonawczy w dużym uproszczeniu polega na zmieszaniu kamieni (odpowiednio dobranych otoczaków z marmuru lub np. granitu) z poliuretanowym spoiwem, które następnie jest rozprowadzane na przygotowanym podłożu. Kamienie mają zaokrąglone kształty i stają się idealnie gładkie po pokryciu żywicą. Poza aspektem technicznym i funkcjonalnym, kamienny dywan pełni także doskonałą rolę wizualną i dekoracyjną. Łącząc różne rodzaje kruszywa, można stworzyć np. wzory mozaikowe poprzez naprzemienne pasy.

Kamienny dywan - system Hyperdesmo

Przekrój warstw systemu Hyperdesmo – Kamienny dywan

Jak stosować materiał

Po wylaniu mieszanki należy ją wyrównać, aby uzyskać płaską powierzchnię składającą się z zagęszczonych, zwartych kamiennych otoczaków. Kamienie są częściowo odsłonięte, nadając podłodze teksturę i naturalny wygląd. Spoiwo utrzymuje kamienie, zapewniając trwałość i stabilność systemu posadzkowego.

Zalety

Kamienny dywan stanowi świetną alternatywę dla podłóg z płytek ceramicznych, kamieni lub mikrocementu na balkonach, tarasach czy w przestrzeniach przydomowych, ponieważ dostępny jest w różnych kolorach i rozmiarach kamieni, co umożliwia dopasowanie do preferencji projektowych. Kamienny dywan można stosować na otwartych przestrzeniach, np. przed garażami, wokół basenów, na alejkach lub w sąsiedztwie fundamentów budynków. Jego główną zaletą jest wszechstronność zastosowania. Może być stosowany także w przestrzeniach prywatnych, komercyjnych i przemysłowych.

Kamienny dywan wykracza poza zwyczajne wzory dzięki różnorodnym motywom i kolorom. Na dużych powierzchniach można stworzyć geometryczne wzory, pasy, szachownice, koła, itp., wzbogacone o elementy dekoracyjne.

Z technicznego punktu widzenia kamienny dywan to jednolita posadzka bez fug, co optycznie powiększa przestrzeń i wywiera duże wrażenie na obserwatorach. Podłoga z kamiennego dywanu jest wytrzymała, odporna na zużycie i intensywny ruch pieszy.

Kamienny dywan jest niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia, zarysowania, różne warunki atmosferyczne i ekstremalne temperatury, opady deszczu (doskonały system drenażowy) oraz promieniowanie UV (brak ryzyka odbarwień). Dodatkowo kamienny dywan nie traci koloru, a także jest odporny na duży nacisk.

Kamienny dywan jest również wygodny w czyszczeniu i utrzymaniu. Można go czyścić zwykłymi detergentami myjką ciśnieniową.

Jakie są etapy wykonania kamiennego dywanu?

Kamienny dywan ma przepuszczalną powierzchnię tworzącą strukturę drenażową, dzięki czemu nie tworzą się na niej zastoiny wodne. Na balkonach lub tarasach przed zastosowaniem kamiennego dywanu należy nanieść membranę hydroizolacyjną. Warstwa hydroizolacyjna zapobiega wnikaniu wody w płytę tarasową/balkonową, co prowadzi do uszkodzeń i zawilgocenia budynku.

Profil do zbrojenia membrany Hyperdesmo - narożnik wewnętrzny

Profil do zbrojenia membrany Hyperdesmo – narożnik wewnętrzny

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża (w tym przygotowaniu spadków na poziomie ~1-1,5%) nakłada się podkład gruntującyu, który wzmacnia podłoże i zapewnia przyczepność membrany. W krytycznych miejscach, takich jak narożniki czy szczeliny dylatacyjne, stosuje się geowłókninę. Na balkonach stosuje się również profile aluminiowe, aby zapewnić odpowiedni odpływ wody i estetyczne wykończenie krawędzi balkonu.

System kamiennego dywanu ALCHIMICA jest w pełni odporny na promieniowanie UV oraz inne szkodliwe czynniki środowiskowe, co zapewnia trwałość i estetyczny wygląd na długie lata.

Ten system składa się z:

  1. Podkład gruntujący (primer): wybierany w zależności od rodzaju i stanu podłoża oraz warunków atmosferycznych podczas aplikacji.
  2. Uszczelniacz: HYPERSEAL-EXPERT-150.
  3. Płynna membrana poliuretanowa: HYPERDESMO CLASSIC , zapewniająca całkowitą szczelność przez minimum 25 lat (klasa W3).
  4. Spoiwo HYPERDESMO-T: 100% alifatyczna żywica poliuretanowa używana do wiązania kamieni i tworzenia powłoki „kamiennego dywanu” na powierzchniach poziomych
  5. Spoiwo HYPERDESMO-T Vertical: 100% alifatyczna żywica poliuretanowa używana do wiązania kamieni i tworzenia powłoki „kamiennego dywanu” na powierzchniach pionowych.

Granulacja kamieni:

Powierzchnie poziome:
– Otoczak marmurowy: 1-4 mm, 4-8 mm
– Kruszywo kwarcowe o ziarnach do 4-8 mm
Powierzchnie pionowe:
– Otoczak marmurowy: 1-4 mm

Zobacz inne rozwiązania tarasowe/balkonowe

Szukasz rozwiązania dla tarasu i/lub balkonu? Skontaktuj się z naszym zespołem.

Poradnik , ,