Blog

1 maja 2017

Izolacja balkonu krok po kroku

Dlaczego odpowiednia izolacja balkonu jest istotna?
 
Mogłoby się wydawać, że podczas aranżacji balkonu posadzka wykonana z płytek ceramicznych jest wystarczająca. Jednak, kiedy bardziej zagłębimy się w temat, okazuje się, że za trwałość podłoża odpowiada odpowiednio przygotowana hydroizolacja. Wykonana z wrażliwego na zamakanie i zamarzanie betonu płyta balkonu jest narażona na korozje. Zimą obszar nasiąknięty wilgocią będzie narażony na działanie niskiej temperatury, z czym łączy się stale powtarzający się proces zamarzania i rozmarzania. Trzeba mieć na uwadze, że nawet niewielka ilość wody podczas zamarzania rozsadzi strukturę betonu, którym pokryty zostanie balkon. Na skutek niskiej temperatury panującej na zewnątrz posadzka będzie kruszeć i pękać, dlatego tak istotna jest skuteczna hydroizolacja, która zapobiegnie temu niechcianemu procesowi. Doskonałą okazją do wykonania równego podłoża pod izolację jest wykonanie warstwy spadkowej przed układaniem płytek. Balkon powinien mieć spadek półtora do dwóch procent w stronę zewnętrzną, co umożliwi spływanie wody. Jak widać, każda część procesu tworzenia obszaru jest niezwykle ważna i składa się na jego trwałość, oraz użytkowość w ciągu długich lat. Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Tworzenie balkonu równa się spełnieniu kilku podstawowych wymagań. Można wymienić cały proces w trzech podpunktach – przygotowanie płyty betonowej ze spadkiem, hydroizolacja, oraz uszczelnienie styku balkonu ze ścianami domu. Odpowiedni spadek umożliwi spływanie wody, dzięki czemu wskazany obszar nie będzie podlegał namakaniu.
 
Następnym krokiem jest izolacja. Prace na tym etapie należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia płyty balkonowej i odpowiedniego zagruntowania preparatem stabilizującym podłoże, który także zapobiega pyleniu. Później nakładamy masę polimerowo-bitumiczną na wybraną grubość. Warstwę zabezpieczamy folią budowlaną i układamy warstwę dociskową. Taśmę uszczelniającą wklejamy w miejscu styku posadzki i ściany. Niezwykle istotne jest zapewnienie elastycznego wypełnienia przerwy dylatacyjnej, oraz miejsca, gdzie posadzka łączy się ze ścianą. Kolejnym etapem jest uszczelnienie podpłytkowe, które zabezpieczy balkon przed wnikaniem wody i wilgoci. Dobrą radą okazuje się montowanie balustrad od spodu, co ochroni izolację.
 
Ostatnie kroki podczas aranżacji balkonu. Kiedy już odpowiednio przygotujemy balkon, a izolacja zostanie zamontowana we właściwy sposób, przychodzi pora na wykończenie posadzki. W tym celu możemy wykorzystać płytki ceramiczne, albo kamienny lub kwarcowy dywan. Tutaj z pomocą przychodzi nam oferta marki Alchimika, która oferuje specjalistyczne rozwiązania wykorzystywane do wykończeń balkonów. Dywan kwarcowy wykonuje się w prosty sposób, a efekt jaki zapewnia nam ta technika jest długotrwały, co także warto mieć na uwadze. Wybrane barwione kruszywo należy zmieszać z transparentną żywicą poliuretanową Hyperdesmo-T i rozprowadzić równomiernie szpachlą na wykonanej wcześniej hydroizolacji z membrany poliuretanowej. Czynność tę wykonuje się nie później niż po upływie czterdziestu ośmiu godzin od utwardzenia membrany. Ostatnim etapem jest wykonanie powłoki zamykającej z żywicy. Niezależnie od sposobu wykończenia balkonu, na jaki się zdecydujemy, dzięki solidnie wykonanej izolacji możemy cieszyć się z jego wytrzymałości przez długi czas od zakończenia prac. Porządnie wykonaną przestrzeń można urządzić całkowicie zgodnie ze swoimi oczekiwaniom
 
Poradnik