Blog

01/03/2019

Bezbarwna żywica poliuretanowa to świetne spoiwo – krótko o jej zastosowaniu

Bezbarwna żywica poliuretanowa to jednoskładnikowa lub dwuskładnikowa żywica syntetyczna do wykonywania powłok i posadzek, najczęściej z wykorzystaniem kruszyw. Są to bardzo popularne tzw. kwarcowe dywany wykonywane z kruszyw kwarcowych lub kamienne dywany tworzone z wykorzystaniem otoczaków marmurowych. Bezbarwna żywica poliuretanowa w tym przypadku jest spoiwem dla zwartych, przylegających kamieni, kruszyw – zarówno naturalnych jak i barwionych.

Kamienny dywan - system Hyperdesmo

Schemat warstw systemowych – kamienny dywan

W przypadku produktów opracowanych przez firmę Alchimica, najczęściej stosowanym do wiązania kruszyw jest Hyperdesmo-T. Jest to jednoskładnikowa żywica oparta na w 100% alifatycznym poliuretanie.

Kwarcowy dywan - układ warstw systemu Hyperdesmo

Przekrój warstw systemu Hyperdesmo – kwarcowy dywan

Bezbarwna żywica poliuretanowa służy także do zabezpieczenia powierzchni wykonanych z różnych tworzyw jak: beton, kamień, drewno czy metal. Idealna do wszelkich nawierzchni wytworzonych na bazie cementu. 

Bezbarwna i jednokomponentowa/dwukomponentowa powłoka poliuretanowa nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz pomieszczeń np.: mieszkalnych czy użytkowych jak garaż, pomieszczenia gospodarcze, jak i na zewnątrz: na balkonach, tarasach, schodach. Często wykorzystywana jest również w obiektach użyteczności publicznej, w komercyjnych czy w przemysłowych, np.: hale magazynowe, warsztaty, garaże, hale przemysłowe itp. 

Dodatkowym atutem wysokiej przezroczystości bezbarwnej żywicy 

poliuretanowej jest jej możliwość wykorzystania w systemach 3D. Wówczas pod taką przezroczystą powłoką żywiczną można umieścić dowolną grafikę czy inne zatapialne w niej elementy ruchome. Bezbarwna żywica poliuretanowa może być wykonana w wersji błyszczącej, jak i w wariancie matowym – w zależności od naszych preferencji. 

Bezbarwna żywica poliuretanowa i jej właściwości oraz zalety

Bezbarwna żywica poliuretanowa cechuje się wysoką elastycznością i tym samym jest bardzo dobrze odporna na zarysowania czy pęknięcia podłoża. Jej zaletą jest wysoka przezroczystość i niska lepkość. Dodatkowo bezbarwna żywica poliuretanowa jest odporna chemicznie, mechanicznie oraz na promieniowanie UV. Nie musimy się także obawiać jej reakcji na zmienne warunki atmosferyczne, bowiem jest przygotowana na ich oddziaływanie, dużą zmienność i szeroki zakres wahań temperaturowych.

Znaczącym atutem bezbarwnej żywicy poliuretanowej jest szybkość reakcji jej utwardzania. Dla przykładu na kamienny dywan możemy wejść nawet po upływie niespełna 4 godzin, oczywiście jest zależne też od wielu czynników. Dzięki tak krótkiemu czasu reakcji minimalizujemy ryzyko zamoknięcia wykonanej posadzki w razie nieprzewidzianych opadów atmosferycznych, podczas trwania reakcji utwardzania. Bezbarwna żywica poliuretanowa jest stosunkowo łatwa w aplikacji. 

Co warto jeszcze wiedzieć przed zastosowaniem bezbarwnej żywicy poliuretanowej? 

Żywicę poliuretanową należy wykonać najlepiej etapowo, w dwóch warstwach. Do jej aplikacji można użyć wałka malarskiego, dystansowej rakli zębatej, wałka kolczastego do żywic czy specjalnych urządzeń natryskowych. Pamiętajmy, że istota wykonania powłoki z bezbarwnej żywicy poliuretanowej i jej powodzenie tkwi w działaniu zgodnie ze szczegółowością instrukcji, głównie w zakresie odpowiedniego przygotowania powierzchni przed nałożeniem, panujących warunków pogodowych podczas realizacji, sposobu mieszania składników oraz czasu przydatności wymieszanych składników do użycia i zachowania zasad bezpieczeństwa. 

Poradnik