Jeśli zastanawiasz się nad możliwymi wzorami na podłodze z żywicy, to tak naprawdę podłoga z żywicy i jej opcje dekoracyjne są nieskończone, nie ma tu bowiem żadnych ograniczeń, jedynie tylko nasza indywidualna wyobraźnia. Podłoga z żywicy może stać się prawdziwym arcydziełem jak swoisty obraz. Może przybierać klasyczną i elegancką wersję w dowolnej kolorystyce z palety RAL.
To co wyróżnia podłogę z żywicy i jej wzory to niepowtarzalność w tworzeniu, indywidualizm w jej projektowaniu i niczym nieskrępowana dowolność. Podłoga z żywicy z wzorami może być głównym elementem dekoracyjnym danego pomieszczenia, może go zdominować swą majestatycznością bądź uwypuklić i delikatnie podkreślić jego charakter.
Wzorzysta podłoga z żywicy – jaki materiał wybrać?
Posadzkę z żywicy ze wzorami możemy wykonać z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej.
Jakie są główne różnice dla wzorzystej podłogi z żywicy epoksydowej i poliuretanowej? W czym tkwią rozbieżności?
Każda z tych posadzek umożliwia stworzenie niesamowitego efektu wizualnego. Zarówno posadzka epoksydowa jak i poliuretanowa pozwalają tworzyć wiele wariantów kolorystycznych i różnorodne wzory i dekory.
Podłoga z żywicy epoksydowa jest najtwardszą z żywicznych podłóg, jest też relatywnie tańsza niż poliuretanowa. Do przestrzeni domowych rekomendujemy jednak posadzkę poliuretanową, bowiem ta jest odczuwalnie bardziej miękka, a dokładnie sprężysta. Jest wyraźnie przyjemniejsza dla stąpania po niej gołymi stopami. Elastyczność podłogi z żywicy poliuretanowej sprawia, że jest bardziej odporna na delikatne zarysowania, wręcz rysy te potrafią się „same” zasklepić. Dużym atutem i przewagą nad podłogą epoksydową jest jej odporność na promieniowanie UV. Nie musimy się martwić, że nasza podłoga z żywicy we wzory utraci swoją kolorystykę i tonację.
Oba tworzywa żywiczne są materiałami wodoszczelnymi, więc mogą znaleźć zastosowanie w salonie, ale także w kuchni, w łazience czy na tarasie.
Propozycje podłogi z żywicy ze wzorami
Posadzki z żywicy mogą być w dowolnym, jednolitym kolorze, mogą również posiadać estetyczne „smugi”. Bardzo modne są posadzki żywiczne imitujące np.: prawdziwy marmur czy beton. Podłoga z żywicy może prezentować efekt metaliczny, może mienić się drobinkami, błyszczeć złotem, srebrem czy miedzią. Coraz częściej projektuje się podłogi z żywicy z zatopionymi w niej rysunkami, nierzadko o charakterze przestrzennym 3D. Jeszcze inną propozycją jest zatopienie przedmiotów w podłodze z żywicy, np.: monety, kartki z książek czy z czasopism, kawałki drewna, kamyczki, muszle, kryształki itp. Możemy równie dobrze – wraz z podłogą z żywicy – stworzyć piaszczystą plażę czy podwodny świat na podłodze domu.
Na podłodze z żywicy możemy również wprowadzić odręczny malunek, wtopić konkretny dekor, gotowy obraz czy np.: logo firmy – w przypadku podłóg z żywicy w miejscach komercyjnych.
Technika wykonania jest naprawdę nieskomplikowana. Wystarczy na spodniej warstwie posadzki umieścić przedmiot, wykonać rysunek, zrobić artystyczne mazi, a następnie pokryć to kolejną warstwą bezbarwnej żywicy.